długi weekend w bagażniku majówka kontrola policji
Główna Na drogach Przez 4 dni zginęło 30 osób. Podsumowanie długiego weekendu

Przez 4 dni zginęło 30 osób. Podsumowanie długiego weekendu

przez Karolina Lipińska
0 komentarz

Policja udostępniła szczegółowe statystyki. Jak przebiegł długi weekend czerwcowy na drogach w Polsce? Przez 4 dni w wyniku wypadku drogowego zginęło aż 30 osób!

To, co dobre, szybko się kończy. Przedłużony weekend czerwcowy nieubłaganie dobiegł końca. Wraz z nim zakończyły się wzmożone kontrole policji na drogach w całej Polsce. Działania pod hasłem „Boże Ciało 2022” prowadzone były od środy (15 czerwca 2022), kiedy zaczęły się pierwsze wyjazdy, do niedzieli 19 czerwca 2022 roku. Funkcjonariusze udostępnili szczegółowe statystyki ukazujące, jak upłynęły świąteczne dni na drogach.

Przez te kilka dni odnotowano 357 wypadków drogowych, w których zginęło 30 osób, a 389 zostało rannych. Pomimo tego, iż jest to duża liczba, statystyki są lepsze, niż były w ubiegłym roku. Jednakże wzmożone działania policji nie polegały jedynie na dojazdach do wypadków. Mundurowi przede wszystkim skupiali się na tym, co się dzieje na trasach wylotowych z głównych miast, ale również autostradach, by zapobiec kolizjom i wypadkom.

Długi weekend pod znakiem wzmożonych kontroli trzeźwości

W związku z tym prowadzili wzmożone kontrole trzeźwości. Dla niektórych wolne jest równoznaczne z większą ilością spożywanego alkoholu. Czasem bezmyślnie, przez prowadzeniem pojazdu. W analizowanym okresie ujawniono 1907 nietrzeźwych kierujących. To ponownie mniej, niż w przypadku 2021 roku, jednakże zdaniem policji, w dalszym ciągu za dużo!

długi weekend majówka kontrola policji

fot. Policja

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to skrajnie nieodpowiedzialna decyzja, która może zakończyć się tragicznie. Statystyki jasno pokazują, że na drogach dochodzi do wielu wypadków, również takich ze skutkiem śmiertelnych, gdzie przyczyną był alkohol. Osoba pijana ma zaburzoną koordynację wzrokowo-ruchową, co przekłada się na jego zdolność widzenia za kółkiem, ale również na czas reakcji na wydarzenia na drodze.

Prowadzono również kontrole prędkości w terenie zabudowanym

Oprócz kontroli trzeźwości, prowadzono kontrole prędkości. Tutaj policja również ma optymistyczne informacje, bowiem odnotowano mniejszą liczbę wykroczeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

majówka długi weekend policja kontrola

fot. Policja

Najprawdopodobniej jest to związane z przepisami, które weszły w życie w styczniu 2022 roku. Wprowadzono wtedy wyższe kary dla kierowców, którzy dopuszczają się wykroczeń drogowych. Celem miało być zmniejszenie ilości kolizji, powodowanych przez nadmierną prędkość. Widać, że kary finansowe przyniosły korzyści.

Źródło: Policja

Czytaj dalej:

ITD: „przekroczył normy o kilkanaście godzin”

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej