ITD
Główna Na drogach ITD: szef kazał mu jeździć na magnesie

ITD: szef kazał mu jeździć na magnesie

przez Karolina Lipińska
0 komentarz

Patrol ITD zatrzymał pojazd członowy, którego kierowca nie rejestrował swojej aktywności za kierownicą. W trakcie jazdy używał magnesu. Tłumaczył, że takie było polecenie szefa.

W niektórych państwach Europy, w szczególności na Zachodzie, nadal panuje przekonanie wśród kierowców zawodowych, że na drogach w Polsce można niemalże wszystko. Jest to skutek sytuacji, która miała miejsce w naszym kraju przez wiele lat. Bowiem dokonywane wtedy kontrole nie były tak dokładne i tak szczegółowe, jak ma to miejsce teraz.

Z początkiem 2022 roku, kiedy w życie weszły nowe przepisy, Polska stała się jednym z bardziej restrykcyjnych państw. Oznacza to, że kierowca zawodowy poniesie ogromne konsekwencje (nie tylko finansowe) za popełnione przewinienia. Dla osób, przyjeżdżających z innych państw, nadal jest to niemałe zaskoczenie, pomimo iż przepisy obowiązują ponad pół roku.

ITD prowadzą wzmożone kontrole

Kontrole inspektorów wykazują jednak, że wśród Polaków również pojawia się niewiedza i nieznajomość obowiązujących przepisów. Kierowcy dopuszczają się dużych przewinień. Często za wiedzą, a nawet przyzwoleniem przełożonego, czyli właściciela firmy transportowej.

ITD

fot. GITD

Taka sytuacja wyszła na jaw w trakcie kontroli Inspekcji Transportu Drogowego na drodze krajowej nr 91. Patrol zatrzymał ciągnik siodłowy z naczepą, który jechał po rozładunku wykonanym w Łodzi po nowy ładunek do Pabianic. Dokładna kontrola wykazała, że kierowca nie rejestrował swojej aktywności za kierownicą. A wszystko to za sprawą zamontowanego magnesu!

Mężczyzna wykonywał polecenia szefa

Przedmiot ten zakłócał prawidłową pracę tachografu. Na wykresówce wyjętej z urządzenia rejestrującego były tylko zapisy pochodzące z dnia poprzedniego. Brakowało więc aktualnych danych. Kierowca przyznał się do korzystania z magnesu. Co więcej tłumaczył, że takie było polecenie jego szefa. A ponieważ przełożonego należy słuchać, szofer nie sprzeciwiał się. Oczywiście mężczyzna spotkał się z odpowiednimi konsekwencjami.

Ponieważ ingerencja w pracę drogomierza jest zabroniona, grozi za nią odpowiedzialność karna. Szofer został więc przekazany w ręce policji. Nie spodziewał się, że wykonywanie poleceń dziada spotka się z aż takimi konsekwencjami.

Źródło: GITD

Czytaj dalej:

Drzewo przewróciło się na jadący samochód. Podróżowało nim 5 osób

Powiązane artykuły

0 0 Głosować
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej