Uncategorized

Autostrada A1: od jutra rusza odcinkowy pomiar prędkości

Na odcinku A1 od 20 stycznia 2021 roku, rusza odcinkowy pomiar prędkości. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będą nią objęte wszystkie nowe budowane odcinki. Czy autostrada faktycznie tego wymaga?

Jutro (20 stycznia 2021 r.) kierowcy poruszający się A1 około godziny 10:00, muszą zachować czujność. Wtedy zostanie uruchomiony odcinkowy pomiar prędkości. Mowa o odcinku od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego. Nie jest to jedyny takie miejsce na tej trasie. Specjaliści zaplanowali już pomiar na kolejnym odcinku. Tym razem chodzi o trasę między Kamieńskiem a początkiem obwodnicy Częstochowy, czyli około 41 kilometrów. Tam urządzenia rozpoczną swoją pracę 22 stycznia (piątek) 2021 roku, również około 10:00.

Odcinkowy pomiar prędkości

System, którego zadaniem jest rejestrowanie przekraczanej przez kierowców, prędkości na danym odcinku. Jest to różne od fotoradaru, ponieważ radar mierzy prędkość tylko w jednym miejscu. Odcinkowy pomiar polega na tym, że na początku i na końcu odcinka są ustawione aparaty, które sczytują numery rejestracyjne. Automatycznie wyliczają średni czas przejazdu między pierwszym a ostatnim aparatem. Na tej podstawie, obliczane jest, czy dana prędkość była prawidłowa, czy zbyt wysoka.

Czy system jest skuteczny?

Według specjalistów, tak. Ponieważ mobilizuje kierowców do przestrzegania prędkości na całym odcinku. Dodatkowo systemy działają mimo złych warunków pogodowych. Deszcz, śnieżyca, czy mgła nie są straszne. Aparaty wykorzystują wtedy podczerwień i bez problemu wykonują swoją pracę. Uznano, że autostrada jest odpowiednim miejscem na zamontowanie pomiaru prędkości. Kierowcy muszą mieć się na baczności.

Więcej artykułów:

15-latek układł samochód, żeby pojechać do dziewczyny

Takiego patentu ITD jeszcze nie widziało. To się nazywa pomysłowość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *