Uncategorized

ITD: Dzięki temu urządzeniu ciężarówka miała być bardziej “eko”

Inspektorzy ITD dosyć często spotykają się w swojej pracy z różnymi rodzaju nielegalnymi dodatkami w ciężarówkach. Najczęściej są to różnej maści wyłączniki tachografów, ale czasami zdarzają się nieco inne urządzenia.

Tym razem funkcjonariusze świętokrzyskiej Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali zestaw należący do polskiej firmy transportowej. Ciężarówkę zatrzymano w ostatnią środę (24 lutego) na krajowej 74-ce w miejscowości Złota Woda leżącej koło Łagowa. Kierujący przewoził ładunek z Włoch do naszego kraju. Podczas czynności kontrolnych inspektorzy ITD wykryli nietypowe urządzenie w pojeździe.

ITD

Fot. GITD

Kontrola ITD

Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego podłączyli do pojazdu specjalistyczne urządzenie diagnostyczne. Podczas diagnozowania pojazdu okazało się, że ktoś ingerował w system oczyszczania spalin (SCR). W związku z tym funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania niedozwolonego urządzenia. Okazało się, że emulator AdBlue ukryto pod deską rozdzielczą tuż koło kolumny kierowniczej. Gdy inspektorzy odłączyli urządzenie, natychmiast na desce rozdzielczej pojawił się komunikat, że układ AdBlue jest uszkodzony.

ITD

Fot. GITD

Inspektorzy ITD w związku z wykrytym naruszeniem zatrzymali dowód rejestracyjny kontrolowanego pojazdu. Ponadto wydali kierowcy zakaz dalszej jazdy do czasu naprawy niesprawnego systemu oczyszczania spalin oraz ukarali go mandatem karnym.

Źródło: GITD

emulator AdBluegitdITDkontrola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *