Uncategorized

Volkswagen ID. BUZZ — pierwszy taki w historii!

Volkswagen zapowiedział, że jego pierwszym samochodem, który będzie jeździł autonomicznie, zostanie ID. BUZZ. Co ciekawe, producent z Niemiec ma już na swoim koncie trochę doświadczenia w tej dziedzinie.

Volkswagen nie jedyny

W branży motoryzacyjnej trwa wyraźny wyścig o prowadzenie w autonomicznej jeździe. Mamy na przykład dobrze znany i wyjątkowy wysiłek Tesli z jej „Full Self Driving”. Dodatkowo mamy firmę Waymo i rosnącą listę partnerów motoryzacyjnych chcących poprzeć ich pomysły. Następni w kolejce są takie firmy jak Nvidia czy też GM oraz Cruise. Jeśli chodzi o autonomiczną jazdę, mamy też sporo chińskich firm, które rozwijają dość mocno tę dziedzinę motoryzacji. Żebyśmy nie zapomnieli, że mamy również wspólną inwestycję Volkswagen Group i Forda w Argo AI. Niedawno VW zainwestował miliard dolarów w startup AI.

Volkswagen

fot. Volkswagen Group / MOIA

Nie ma dziś żadnych przełomowych wiadomości o żadnym z nich, ale Volkswagen właśnie ogłosił, że ID. BUZZ będzie pierwszym autonomicznym pojazdem Volkswagen Group. Firma wyobraża sobie, że ID. BUZZ będzie średniej wielkości pojazdem do przemieszczania się po mieście. Będzie stale na wyciągnięcie ręki, jeśli chcesz po prostu wskoczyć do pojazdu i gdzieś zostać zabrany. Producent już prowadzi taki program o nazwie MOIA, ale autonomiczny ID. BUZZ przeniósłby go na inny poziom.

Kiedy go zobaczymy?

Wdrożenie ID.BUZZ jest planowane przez dział Samochody Użytkowe, a docelowy ma to nastąpić w 2025 r. Cóż, konkurenci wciąż mają czas, aby przodować w autonomicznych pojazdach do przewozu osób. Niedawno pisaliśmy na przykład o wprowadzenie podobnego programu w firmie taksówkarskiej AutoX w Shenzhen w Chinach.

fot. Volkswagen Group / MOIA

Christian Senger, szef Autonomous Driving z Volkswagena, dodaje nieco więcej na temat planów firmy:

„W tym roku po raz pierwszy przeprowadzamy próby terenowe w Niemczech, w których system autonomicznej jazdy Argo AI będzie używany w wersji przyszłego ID. BUZZ firmy Volkswagen Samochody Użytkowe ”.

Volkswagen wskazuje, że potrzebuje 4 lat, aby uzyskać autonomiczną jazdę w ID. BUZZ, przynajmniej dla niektórych mieszkańców miast. Będziemy informować, gdy po drodze pojawi się więcej informacji w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *