Uncategorized

ITD: Kierowcy ignorowali majówkowy zakaz

Inspektorzy ITD sprawdzali, czy kierowcy samochodów ciężarowych stosują się do obowiązującego w weekend zakazu. Nie wszyscy się do niego zastosowali.

W długi weekend majowy na polskich drogach obowiązywał zakaz dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Nie dotyczył on tylko kilku rodzajów transportów, które wypisano na poniższej grafice. Cała reszta kierowców w teorii powinna mieć ten czas dla siebie. Natomiast inspektorzy ITD nie mieli wolnego i kontrolowali popularne drogi.

ITD

Zakazy wynikają z rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2353).

Kontrole ITD

Kontrole przyniosły oczekiwane przez mundurowych rezultaty. Tylko inspektorzy z łódzkiej i wielkopolskiej ITD zatrzymali 26 zestawów, które w tych dniach nie powinny poruszać się po drogach publicznych. Transporty te przewoziły m.in. artykuły elektroniczne, przemysłowe oraz zabawki, torf i deski. W rezultacie wszystkie nieuprawione ciężarówki skierowano na parkingi, a ich kierowców ukarano mandatami karnymi. Pojazdy mogły wyruszyć w dalszą trasę dopiero po zakończeniu obowiązujących zakazów.

ITD

Fot. GITD

Konsekwencje czekają również przewoźników oraz osoby zarządzające transportem w firmach. Każdemu z 26 przewoźników, których ciężarówki trafiły w ręce ITD, grozi po 2000 zł kary. Natomiast osobom zarządzającym transportem w firmach po 1000 zł kary. Według komunikatu opublikowanego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego wśród ukaranych znajdują się zarówno krajowi, jak i zagraniczni przewoźnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *