Uncategorized

ITD: Nocne ważenie ciężarówek. Rekordzistą “stonoga”

Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego zorganizowali specjalną akcję. Nocne ważenie ciężarówek przyniosło oczekiwane rezultaty.

Wśród kierowców zawodowych nie raz słyszy się stwierdzenie – ciężki transport idzie nocą. Oczywiście, że pojazdy ponadgabarytowe wykonują swoje przewozy w godzinach nocnych, ale powiedzenie to dotyczy głównie przeładowanych transportów, które nie powinny przekraczać 40 ton. Kontrole przeprowadzone przez ITD pokazują, jak wiele jest w nim prawdy.

Nocne ważenie ciężarówek

Na kujawsko-pomorskich drogach w nocy z niedzieli na poniedziałek (20-21 czerwca) inspektorzy przeprowadzili działania polegające na sprawdzaniu rzeczywistej masy ciężarówek. Na wagę trafiło łącznie siedem pojazdów i wszystkie okazały się przeładowane.

ważenie ciężarówek

Rekordzistami tego wieczoru były dwa zestawy typu “stonoga”. Pierwszy z nich ważył 62. tony, a drugi prawie 60 ton. Ponadto cztery ciągniki z przyczepami przewożące szamba i piwniczki betonowe ważyły od 52 do 57 ton. Najmniej przeładowanym pojazdem okazała się dwuosiowa ciężarówka. W jej przypadku masa rzeczywista wynosiła nieco ponad 20 ton zamiast dopuszczalnych 18.

Dwóch z siedmiu zatrzymanych kierowców miało również coś innego na sumieniu. Szoferzy prowadzili pojazdy bez zalogowanej karty kierowcy w tachografie cyfrowym. W ten sposób chcieli ukryć naruszenia w dopuszczalnych normach czasu pracy.

Wszystkie pojazdy mogły wyruszyć w dalszą trasę dopiero po przeładowaniu z nich nadmiaru ładunku. Inspektorzy ITD wszystkich zatrzymanych kierowców ukarali mandatami karnymi. Poważniejsze konsekwencje czekają przewoźników, wobec których wszczęto postępowania administracyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *