Uncategorized

ITD: Tak ukrytego magnesu nikt się nie spodziewał!

Inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli kierowcę, a zarazem właściciela firmy transportowej. Sposób, w jaki ukrył magnes, okazał się zaskakujący.

Magnes nadal jest często stosowanym narzędziem do fałszowania zapisów czasu pracy kierowców zawodowych. Umożliwia on jazdę ciężarówką i jednocześnie rejestrowanie odpoczynku na karcie. Mandat za wykrycie takiego naruszenia wynosi aż 2000 zł, ale mimo tego nadal wielu kierowców ryzykuje kosztowną karę.

kontrola itd

Kontrola ITD

Kierowca prowadzący własną firmę został zatrzymany przez inspektorów ITD 23 czerwca na drodze krajowej 94 w miejscowości Wieszowa. Przewoził on sypki ładunek. Podczas kontroli wyszły na jaw poważne nieprawidłowości.

W pierwszej kolejności mężczyzna okazał do kontroli dokument przewozowy, w którym znajdowały się informacje kompletnie niepasujące do aktualnych danych zarejestrowanych w tachografie. Tłumaczenie szofera nie trzymało się logicznej całości. W końcu mężczyzna okazał inny, właściwy dokument. Na jego podstawie inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego stwierdzili, że najkrótsza droga od miejsca załadunku do punktu kontroli liczy ponad 220 km. Natomiast tachograf zarejestrował jedynie 191 przebytych przez ciężarówkę kilometrów.

kontrola itd

Ukryty magnes

Funkcjonariusze poprosili kierowcę o oddanie magnesu, a ten oświadczył, że go wyrzucił. Ponadto dodał, że nie będzie składał dodatkowych wyjaśnień. To jednak na niewiele się zdało.

Inspektorzy wezwali na miejsce kontroli policjantów i wspólnie z nimi przeszukali pojazd. Ostatecznie znaleźli magnes przyczepiony do gaśnicy – był elementem uchwytu węża! Gdy poprosili kierowcę, aby pokazał im gaśnicę, ten podczas jej ściągania szybkim ruchem schował uchwyt z magnesem do kieszeni. Nie umknęło to jednak uwadze inspektorów.

Funkcjonariusze wszczęli wobec przedsiębiorcy postępowanie administracyjne. Teraz grozi mu kara finansowa wynosząca ponad 10 000 zł!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *