Uncategorized

Kierowcy nie są potrzebni? Staje się to coraz popularniejsze!

Chiński gigant technologiczny Baidu uruchomił pierwszą na świecie flotę autonomicznych taksówek w Pekinie. Stanowi to ważny kamień milowy w branży samochodów autonomicznych, w których kierowcy są zbędni.

W miniony weekend firma Baidu uruchomiła autonomiczną usługę taksówek. Daje ona mieszkańcom Pekinu możliwość przywołania takiej taksówki bez potrzeby posiadania kierowcy. Usługa Go Robotaxi firmy Apollo sprawiła, że ​​Shougang Park w Pekinie, stał się punktem startowym dla autonomicznej floty taksówek bez kierowcy.

kierowcy

fot. Baidu / Apollo

Firma twierdzi, że w rejonie Shougang Park będzie działać aż 10 taksówek, przewożących pasażerów w parku, przez osiem miejsc, co kosztuje około 4,60 USD za podróż (około 17 zł). Jest to o tyle ważne, że jest to jedno z miejsc zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie.

Kierowcy nie potrzebni?

Od momentu rozpoczęcia działalności firma przejechała ponad 10 milionów kilometrów testów. Firma twierdzi, że jej usługa Apollo Go bezpiecznie przewiozła ponad 210 000 pasażerów w Chinach. Co więcej, planuje rozszerzyć swoje usługi do 30 kolejnych miast na chińskim rynku w ciągu najbliższych 36 miesięcy. Jednak do tego momentu większość tych przejazdów była prowadzona z pracownikiem firmy siedzącym na miejscu kierowcy, jako zabezpieczenie. To jednak może się zmienić.

kierowcy

fot. Baidu / Apollo

Co ciekawe, na początku tego roku kalifornijski Departament Pojazdów Samochodowych udzielił firmie Baidu Apollo zgodę na przetestowanie floty pojazdów bez kierowcy. Oznacza to, że nie mają konieczności korzystania z kierowcy nawet na fotelu pasażera.

Wiceprezes firmy i dyrektor generalny ds. technologii autonomicznej jazdy, Yunpeng Wang, powiedział:

„W przyszłości Baidu Apollo uruchomi bezzałogową taksówkę w większej liczbie miast, umożliwiając społeczeństwu dostęp do bardziej ekologicznych, niskoemisyjnych i wygodnych usług turystycznych, jednocześnie kontynuując ulepszanie bezzałogowego procesu obsługi i komfortu użytkowania”.

Z jednej strony jesteśmy podekscytowani tymi osiągnięciami, ale nie zapominajmy, że wszystko to dzieje się w Chinach. Zanim ta technologia masowo dotrze do Europy, minie jeszcze dużo czasu. Także drodzy kierowcy nie martwcie się zbytnio. W dalszym ciągu na polskich drogach będą jeździły taksówki, które będą dawały pracę każdemu kierowcy, który będzie chciał nimi jeździć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *