Uncategorized

ORLEN 77. Rajd Polski już w tym tygodniu!

Rajd Polski to w kalendarzu wielu kibiców motorsportu wydarzenie obowiązkowe. I choć nie stanowi on już rundy WRC, to nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku zgłosiło się do niego ponad 100 załóg.

Tegoroczny Rajd Polski miał się oficjalnie odbyć bez kibiców. W tym tygodniu organizatorzy poinformowali, że jednak fani motorsportu mogą zjawić się przy odcinkach specjalnych, choć temat ten nadal ma wiele nie wiadomych. Jesteśmy pewni, że bez względu na ostateczny wytyczne wśród tumanów unoszącego się kurzu nie będzie brakowało zapalonych kibiców. Wszak specyfikacja imprezy oraz lista zgłoszeń zachęcają do wyjazdu na północ Polski.

rajd polski

foto: www.rajdpolski.pl, M. Niechwiadowicz

Obsada ORLEN 77. Rajd Polski

A skoro już przy liście zgłoszeń jesteśmy, to przypomnijmy choćby kilka załóg, które zobaczymy na mazurskich szutrach. Z pierwszym numerem startowym do walki ruszy Aleksiej Łukjaniuk, dwukrotny rajdowy mistrz Europy i triumfator poprzedniej edycji polskiego klasyka. Rosjanin pojedzie Citroenem C3 Rally2 wraz z Aleksiejem Arnautowem. W gronie ich najsilniejszych rywali wymienić należy duety z doświadczeniem z WRC: Andreas Mikkelsen/Ola Floene (Skoda Fabia Rally2), Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai i20 R5) czy Nikołaj Griazin/Konstantin Aleksandrow (Volkswagen Polo GTI R5).

Oprócz europejskiej czołówki, na starcie staną także kierowcy mający w swoim dorobku tytuł mistrza Polski, a więc Wojciech Chuchała (2014), Grzegorz Grzyb (2015 i 2018) oraz Mikołaj Marczyk (2019), reprezentujący ORLEN Team w mistrzostwach Europy. Po cichu liczymy jednak, że czarnym koniem zawodów okaże się zawodnik mający z tego grona najmniejsze doświadczenie, czyli Adrian Chwietczuk. 30-letni kierowca w ostatniej rundzie RSMP, czyli w Rally Žemaitija zajął 2 miejsce! Kilka dni później wystartował w Rajdzie Podlaskim, na którym rywalizacja również odbywała się na szutrowych drogach i wygrał! Wyprzedził między innymi po raz kolejny wspomnianego wcześniej doświadczonego Grzegorza Grzyba.

rajd polski

foto: www.rajdpolski.pl, M. Niechwiadowicz

14 odcinków specjalnych

Na inauguracyjnej rundzie FIA ERC przewidziano 14 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 202 km. Ostatni z nich zlokalizowany będzie nietypowo, bo w stolicy! Oes doskonale znany każdemu z polskich fanów rajdów samochodowych wytyczony został w Warszawie na legendarnej ulicy Karowej. Metę rajdu zaplanowano na błoniach na terenie PGE Stadionu Narodowego.

ORLEN 77. Rajd Polski w liczbach:

  • 14 odcinków specjalnych o łącznej długości 202,76 km
  • 102 zgłoszone załogi, w tym 44 w samochodach najwyższej kategorii Rally2 znanych wcześniej jako R5.
  • Trzech poprzednich triumfatorów na liście zgłoszeń: Aleksiej Łukjaniuk, Andreas Mikkelsen i Nikołaj Griazin
  • Po raz 16 (najwięcej w stawce) z Rajdem Polski zmierzy się Grzegorz Grzyb
  • Trzech mistrzów Polski zmierzy się na szutrach wokół Mikołajek: Grzegorz Grzyb, Wojciech Chuchała, Mikołaj Marczyk
  • Po raz 51. Rajd Polski stanowi rundę rajdowych mistrzostw Europy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *