Uncategorized

Kierowcy! Zmieniają się przepisy w Unii Europejskiej!

Od nowego roku zmienią się przepisy w Unii Europejskiej dotyczące wyposażenia nowych samochodów. Kierowcy będą mieli zamontowany w samochodzie kolejny nowy system. Czy przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa na drogach?

Kiedy wybierasz nowy samochód z salonu, masz możliwość dopasować jego wyposażenie do swoich indywidualnych potrzeb. W konfiguratorze możesz wybrać naprawdę wiele systemów, które pomagają w codziennym użytkowaniu. Wśród nich są takie elementy wyposażenia jak kamera cofania (najlepiej 360 stopni), jak również różne asystenty pomagające kierowcy podczas jazdy. Są jednak i takie systemy, które kierowcy woleliby nie mieć w swoim nowym samochodzie.

kierowcy

fot. Lane-assist

Bardzo często się zdąża, że system Start-Stop kierowcy wyłączają za każdym razem, kiedy uruchamiają samochód. Do takich systemów, których kierowcy nie dążą wielką sympatią, są również, asystent martwego pola, czy też Lane-assist. Niestety, kierowcy, którzy zdecydują się na zakup nowego samochodu po 2022 roku, muszą być przygotowani na jeszcze inne problemy.

kierowcy

fot. System martwego pola

ETSC (European Transport Safety Council), czyli Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu zaproponowała wszystkim państwom członkowskim Unii Europejskiej na zatwierdzenie pewnych norm technicznych. Dotyczy to montowania w nowych samochodach systemu, który ma poprawić bezpieczeństwo kierowcy i podróżującym z nim pasażerów.

Kierowcy pod kontrolą

Chodzi o system nazwany jako „inteligentny asystent prędkości” (Intelligent Speed Assistance – ISA). Ma on na celu wymusić na kierowcach reakcję w sytuacji, kiedy ignorują oni ograniczenie prędkości. Najprostszy jego wariant, ma za zadanie przez pięć sekund ostrzegać kierowcę, że przekroczył dozwoloną prędkość, którą system odczytał ze znaków drogowych. Producent może oczywiście zastosować taki system, który sam zredukuje prędkość samochodu do aktualnych prędkości znajdujących się na znakach drogowych.

kierowcy

fot. Inteligentny asystent prędkości – ISA

Co ciekawe, kierowca będzie mógł wyłączyć ten system po odpaleniu samochodu, ale ta funkcja będzie nieaktywna tylko podczas tej konkretnej podróży. Po ponownym uruchomieniu samochodu czynność będzie trzeba powtórzyć — jeśli oczywiście kierowcy nie chcą jej używać. Przez okres 2 lat producent jest zobowiązany na zbieranie danych dotyczących tego czy kierowcy używają tej funkcji, czy też za każdym razem ją wyłączają. Ma to pomóc Europejskiej Radzie Bezpieczeństwa Transportu na zorientowanie się jakie systemy są najczęściej wykorzystywane przez kierowców bez ich wyłączania.

Trzeba przyznać, że Unia Europejska jest bardzo restrykcyjna w kwestii zastosowania różnych systemów, w jakie muszą być wyposażone nowe samochody. Miejmy nadzieję, że ich celem jest tylko i wyłącznie poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Źródło: ETSC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *